Назив пројекта: Landfill Remediation with the Use of Short Rotation Biomass Woody Crops (SRWC) Energy Plantations and Provisioning Multiple Ecosystem Services (TreeRemEnergy)
TreeRemEnergy #5357 пројекат
Фонд за науку Републике Србије
Зелени програм сарадње науке и привреде
Фиторемедијација представља скуп зелених и технологија унапређења животне средине који се огледа у употреби биљака у пречишћавању загађеног земљишта, воде и ваздуха. Један од начина примене фиторемедиације је формирање тзв. фитобафера (eng. phytobuffers) око извора загађења у циљу спречавана ширења истог. Идеални представници биљног света за ову намену су тополе и врбе захваљујући њиховој великој продукцији биомасе, развијеном кореновом систему који пречишћава земљиште и интензивног коришћења подземне воде које резултује у спречавању даљег ширења загађења. Због ових карактеристика, тополе и врбе се често користе у мултифункционалним засадима који у исто време врше фиторемедиајцију и производе значајне количине биомасе за различите намене (нпр. Биомаса за енергију, биомаса за дрвну и хемијску индустрију и др.)
Пројекат TreeRemEnergy обухвата процес селекције набољих сорти топола и врба за раст у фитобаферима на одабраним депонијама, развој технологије оснивања фитобафера и могућност коришћења добијене биоамсе као обновљивог извора за добијање енергије и смањења емисије угљен-диоксида у циљу ублажавања климатских промена.
Циљев и пројекта:
- Избор супериорних сорти топола и врба који ће обезбедити вишеструке екосистемске услуге попут фиторемедијације, производње биомасе и акумулације угљеника.
- Развој технологије оснивања вишенаменских фитобафера за комуналне депоније који ће се моћи користити у будућем смањењу штетног утицаја депонија на животну средину и у исто време обезбедити друге екосистемске услуге.
- Дефинисање утицаја произведене биомасе из фитобафера на ублажавање климатских промена кроз могућност коришћена исте као допунског горива за производњу енергије у комбинацији са фосилним горивима
Очекивани резултати TreeRemEnergy пројекта:
- Стварање мултидисциплинарног међуинституционалног истраживачког тима сачињеног од истраживача Института за низијско шумарство и животну средину, Института за мултидисциплинарна истраживања и Универзитета у Београду који ће представљати врхунски тим стручњака у области фиторемедијације, прозводње биомасе и екосистемским услугама.
- Повезивање предузећа и научноистраживачких институција из различитих грана привреде (комуналне услуге, шумарство, енергетски сектор) у остваривању заједничког циља – унапређења животне средине у Републици Србији.
- Унапређење зелених технологија као алтернативе традиционалним технологијама у управљању и инжењерингу у животној средини.
- Развој фитотехнологије која ће бити испитана, доказана, верификована и регистрована као решење за ублажавање и превенцију загађења са комуналних депонија које ће крајњи корисници успешно користити
- Обезбеђивање других екосистемских услуга које се огледају у производњи обновљивих извора енергије кроз засаде за производњу биомасе, акумулацији угљеника и обезбеђивању других екосистемских услуга.
Корисници резултата пројекта:
- Истраживачки тим који ће резултате пројекта користити за добијање нових сазнања и усавршавање својих истраживачко-развојних квалитета
- Предузећа за комуналне услуге ће овим пројектом добити развијену технологију за смањење штетног утицаја комуналних депонија и фиторемедијацију загађеног земљишта у околини депонија.
- Предузећа која се баве производњом садног материјала и производњом дрвета, оснивањем засада и сличним пословима из области шумарства, агрошумарства и озелењавања ће моћи да користе резултате овог пројекта који се огледају у дефинсиању технологија оснивања, гајења и производње биомасе у фитобаферима што ће проширити спектар њихових услуга које могу да пружају. Предузећа која се баве производњом енергената и енергије ће моћи да користе биомасу произведену у овим засадима са циљем смањења емисије угљен диоксида у атмосферу смањењем удела фосилних горива у производњи. На овај начин ће се створити ланац међусобно повезаних грана привреде које ће моћи заједнички да користе резултате овог пројекта. И на крају, највећу корист ће имати грађани републике Србије јер ће употреба ове технологије унапредити њихову животну средину и квалитет живота.
Институтције које учествују на пројекту:
- Институт за низијско шумарство и животну средину Универзитета у Новом Саду – носиоц пројекта
- Институт за мултидисциплинарна истраживања Универзитета у Београду - учесник
- Универзитет у Београду – учесник
Чланови Пројектног тима:
- Проф Др Саша Orlović - Институт за низијско шумарство и животну средину руководилац пројекта
- Др Андреј Пилиповић - Институт за низијско шумарство и животну средину
- Др Бранислав Ковачевић - Институт за низијско шумарство и животну средину
- Др Марина Миловић - Институт за низијско шумарство и животну средину
- Др Саша Пекеч - Институт за низијско шумарство и животну средину
- Др Леополд Пољаковић-Пајник - Институт за низијско шумарство и животну средину
- Др Драгица Станковић - Институт за мултидисциплинарна истраживања
- Др Горан Триван - Институт за мултидисциплинарна истраживања
- Проф Др Ратко Ристић – Универзитет у Београду